8 Ridiculously Cheap Superfoods Less Than $1 Per Serving

Written by MCJStaff   // December 9, 2013   // 0 Comments

huffingtonpost.com

Huff Post Healthy Living

It’s not just an excuse: Nutritious eats really are more expensive than food that won’tdo a body good.

According to a new study, healthful food is $1.50 more expensive per day, or about $550 per year.

But that certainly doesn’t mean you can give up on fruits and veggies, nor does it mean that lean meats and whole grains have to break the bank. Here are eight of our favorite superfoods — all of which cost less than a buck per serving. Now that’s delicious!

 

Cost per serving calculated by The Huffington Post using data from the Bureau of Labor Statistics,Northwestern University and the USA Rice Federation.


Tags:

/.

Average Food Price

Cheap Healthy Eating

Cheap Healthy Foods

Cheap Superfoods

Cheapest Healthy Foods

Cheapest Superfoods

Diet And Nutrition

Fibre First

Food Cost

Food Price

Healthy Eating

healthy foods

Least Expensive Healthy Foods

Superfoods


Similar posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *